-->

Contoh Rancangan Pengajaran Harian untuk Prasekolah/Tadika terkini 2019 (Mari menulis huruf A, B, C dan D)


Blog contoh Rancangan Pengajaran Harian untuk Prasekolah dan Tadika terkini 2019 pada kali akan menunjukkan satu contoh Rancangan Pengajaran Harian (RPH) terkini bertunjangkan tunjang komunikasi yang bertajuk ’Mari menulis huruf A,B, C dan D


Sebagaimana yang kita tahu, amalan 3M iaitu Menulis, Membaca dan Mengira merupakan suatu perkara penting yang patut dikuasai oleh kanak-kanak pada awal usia mereka. Namun pada topik kali ini, kita akan memfokuskan salah satu M iaitu Menulis.
Kemahiran menulis dianggap sebagai salah satu kemahiran yang agak mencabar pada diri seseorang murid itu apabila murid tersebut baru sahaja ingin belajar memegang pensil. Oleh yang demikian, para pendidik atau pelajar praktikal perlu mendidik mereka terlebih dahulu mengenai teknik-teknik memegang pensil dengan betul agar murid-murid dapat menulis dengan baik. Apabila murid-murid sudah dapat dapat memegang pensil dengan betul, mereka akan dapat dapat menulis huruf-huruf dengan betul dan kemas.
Pada contoh RPH kali ini, pada peringkat permulaan, pendidik hanya menggunakan lembaran kerja dan pensil untuk mendedahkan kepada kanak-kanak untuk menulis huruf A, B, C dan D dengan betul.
Berikut merupakan contoh Rancangan Pengajaran Harian terkini 2019 yang bertajuk ’Marimenulis huruf A, B, C dan D’

Rancangan Pengajaran Harian

Kelas                                       : 4 Aktif

Tarikh                                    : 10/4/2019 (Rabu)

Masa                                       : 9 pagi hingga 10 pagi

Bil pelajar                              : 4 Orang

Tajuk                                      : Mari menulis huruf A, B, C dan D

Tunjang Utama                     : Komunikasi

Fokus                                      : BM 3.0 Kemahiran Menulis

Standard Kandungan           : BM 3.2 Menguasai kemahiran menulis

Standard Pembelajaran       : BM 3.2.2 Menulis huruf besar dengan cara yang betul

Kesepaduan Tunjang           : KE 1.1.3 Menyanyikan lagu mengikut melodi

Hasil Pembelajaran               : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:-

i. Menulis huruf besar ’A’ berpandukan cara yang telah guru tunjukkan di hadapan kelas dengan betul.
ii. Menulis huruf besar’B’ berpandukan cara yang telah guru tunjukkan di hadapan kelas dengan betul.
iii. Menulis huruf besar’C’ berpandukan cara yang telah guru tunjukkan di hadapan kelas dengan betul.
iv. Menulis huruf besar’D’ berpandukan cara yang telah guru tunjukkan di hadapan kelas dengan betul.


Pengetahuan Sedia Ada       : Mengetahui abjad

Bahan Bantu Mengajar        : Lembaran kerja, pensel dan komputer riba

Kemahiran Berfikir (KB)    : Menganalisis dan mengaplikasi

Penerapan Nilai                     : Hemah tinggi dan kerajinan

Fokus MI                               : Kecerdasan verbal-linguistik




Masa / Langkah
Isi Pelajaran
Aktiviti P&P
Catatan
Set Induksi
( 5  Minit)

Menunjukkan video lagu ABC kepada murid-murid






1. Guru bersoal jawab dengan murid-murid tentang apa yang ingin dipelajari.
2. Guru menunjukkan video lagu ABC kepada murid-murid.
PN
Hemah tinggi

Langkah 1
( 10  Minit)

Menunjukkan cara yang betul untuk menulis huruf kecil






1. Guru menunjukkan dan memperkenalkan huruf besar A, B, C dan D di papan putih.
2. Guru menunjukkan cara yang betul untuk menulis huruf besar di papan putih.

KBAT
Menganalisis

MI
Verbal-linguistik

Langkah 2
( 10   Minit)

Menulis huruf ’A’
1. Guru menyediakan lembaran kerja kepada murid-murid.
2. Guru meminta murid-murid menulis huruf ’A’ pada lembaran kerja.
3. Guru membuat pemerhatian ke atas hasil kerja murid-murid.


ABM
Lembaran kerja

KBAT
 Mengaplikasi

PN
Kerajinan

MI
Verbal-linguistik
Langkah 3
( 10   Minit)

Menulis huruf ’B’








1. Guru menyediakan lembaran kerja kepada murid-murid.
2. Guru meminta murid-murid menulis huruf ’B’ pada lembaran kerja.
3. Guru membuat pemerhatian ke atas hasil kerja murid-murid.
ABM
Lembaran kerja

KBAT
Mengaplikasi

PN
Kerajinan
MI
Verbal-linguistik
Langkah 4
(  10  Minit)

Menulis huruf ’C’
1. Guru menyediakan lembaran kerja kepada murid-murid.
2. Guru meminta murid-murid menulis huruf ’C’ pada lembaran kerja.
3. Guru membuat pemerhatian ke atas hasil kerja murid-murid.
ABM
Lembaran kerja

KBAT
Mengaplikasi

PN
Kerajinan
MI
Verbal-linguistik

Langkah 5
(  10  Minit)

Menulis huruf ’D’
1. Guru menyediakan lembaran kerja kepada murid-murid
2. Guru meminta murid-murid menulis huruf ’D’ pada lembaran kerja.
3. Guru membuat pemerhatian ke atas hasil kerja murid-murid.
ABM
Lembaran kerja

KBAT
Mengaplikasi

PN
Kerajinan
MI
Verbal-linguistik

Penutup
(   5 Minit)

Menunjukkan hasil kerja masing-masing


1. Guru meminta setiap orang murid menunjukkan hasil kerja masing-masing.

Refleksi Guru            :

Kelebihan: Aktiviti menulis huruf di papan putih yang dilakukan oleh murid-murid dapat meningkatkan perkembangan psikomotor halus murid-murid serta meningkatkan ingatan murid dalam mengingati abjad yang dipelajari.

Kelemahan: Aktiviti yang dilakukan ini tidak dapat melatih murid-murid menulis dengan cara yang betul kerana murid-murid perlu berdiri untuk menulis abjad di papan putih.

Penambahbaikan: Guru perlu menggunakan strategi pembelajaran yang lebih baik agar murid dapat menulis dalam keadaan yang betul.




KOD
KONSTRUK

STANDARD PRESTASI

TAHAP PENGUASAAN

TAFSIRAN

BAHASA MELAYU

BM 6
BM 3.2 Kemahiran Menulis  
1
Boleh menulis huruf dengan cara yang betul.



2
Boleh menulis perkataan dan frasa.



3
Boleh menulis ayat mudah dengan kemas.

KETERAMPILAN DIRI

KD 5
KD 2.3 Membina keyakinan untuk berkomunikasi
1
Boleh berinteraksi dengan orang tertentu sahaja


2
Boleh berinteraksi dengan orang lain.


3
Boleh berinteraksi dan memberi pendapat dengan yakin dalam pelbagai situasi.



Standard Prestasi / Pentaksiran


Bil

Nama murid
ITEM / KEMAHIRAN

Item 1
Menulis huruf besar ’A’ berpandukan cara yang telah guru tunjukkan di hadapan kelas dengan betul.  

Item 2
Menulis huruf besar ’B’ berpandukan cara yang telah guru tunjukkan di hadapan kelas dengan betul.  
Item 3
Menulis huruf besar’C’ berpandukan cara yang telah guru tunjukkan di hadapan kelas dengan betul.  

Item 4
Menulis huruf besar’D’ berpandukan cara yang telah guru tunjukkan di hadapan kelas dengan betul.  


* Nyatakan skala yang bersesuaian dengan murid


Semoga contoh Rancangan Pengajaran Harian (RPH) terkini 2019 pada kali ini akan memberi
manfaat kepada para pembaca sekalian.


0 Response to "Contoh Rancangan Pengajaran Harian untuk Prasekolah/Tadika terkini 2019 (Mari menulis huruf A, B, C dan D)"

Post a Comment

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Iklan Bawah Artikel