Contoh Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah terkini 2019-Tunjang Komunikasi (Ulangkaji a hingga z)
Tuesday, 30 May 2023
Add Comment
Blog
Rancangan Pengajaran Harian untuk Prasekolah dan Tadika kali ini akan menunjukkan
contoh penulisan Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah/Tadika terkini mengenaitajuk ’ulangkaji huruf a hingga z’.
Tajuk
contoh Rancangan Pengajaran Harian ini iaitu ’ulangkaji huruf a hingga z’ ini
sebenarnya satu aktiviti pengajaran yang boleh dilakukan oleh para
pendidik/guru prasekolah mahupun tadika setelah selesai memperkenalkan ke semua
abjad a sampai z ini kepada kanak-kanak. Oleh yang demikian, aktiviti Rancangan
Pengajaran Harian ini bertujuan untuk menguji tahap kefahaman kanak-kanak
mengenai huruf a hingga z ini.
Pelbagai
jenis kaedah dan alat bantu mengajar yang boleh pendidik/guru gunakan bagi
menjalankan aktiviti ulangkaji huruf a hingga z ini. Disini, saya telah menyediakan
satu contoh Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah/Tadika mengenai tajukulangkaji huruf a hingga z.
Rancangan Pengajaran Harian
Kelas :
4 Dedikasi
Tarikh : 8 Mei 2019 (Rabu)
Masa :
9.30 a.m hingga 10.15 a.m
Bil pelajar :
11 Orang
Tajuk :
Ulangkaji huruf a hingga z
Tunjang Utama :
Komunikasi
Fokus :
BM 2.0 Kemahiran Membaca
Standard Kandungan : BM 2.2 Mengenal
huruf abjad
Standard Pembelajaran : BM 2.2.1 Mengenal pasti abjad
Kesepaduan
Tunjang : KD 2.3.1 Bertutur
dengan yakin
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran
murid-murid dapat:-
i.
Mengenalpasti huruf a hingga z dengan cara menyebut huruf yang guru tunjukkan
secara rawak dengan betul.
ii.
Membandingbeza huruf awalan pada nama sesuatu objek dengan cara menandakan
huruf dengan huruf awalan nama objek dengan betul.
iii.
Menulis huruf a hingga z dengan cara menulis huruf pada papan putih dengan
bimbingan guru dengan baik.
Pengetahuan Sedia Ada : Menyebut huruf dalam bentuk nyanyian
Bahan
Bantu Mengajar : Marker dan
papan putih
Kemahiran
Berfikir (KB) : Menganalisis dan
menganalisis
Penerapan Nilai :
Kerajinan
Fokus MI :
Kecerdasan muzik, verbal-linguistik dan visual-ruang
Masa / Langkah
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti P&P
|
Catatan
|
Set Induksi
( 5 Minit)
|
Menyanyikan lagu abc
|
1. Guru meminta murid-murid
menyanyikan lagu abc bersama-sama.
2. Murid-murid menyanyikan
lagu abc bersama-sama.
3. Guru menyatakan hasil
pembelajaran hari ini.
|
KBAT
Mengaplikasi
PN
Kerajinan
MI
Muzik dan verbal-linguistik
|
Langkah 1
( 10 Minit)
|
Memperkenalkan huruf a hingga z
|
1. Guru menulis huruf a
hingga z pada papan putih.
2. Guru menyebut huruf
tersebut satu per satu kepada murid-murid.
3. Guru meminta murid-murid
menyebut huruf-huruf tersebut bersama-sama.
4. Guru menunjukkan huruf
secara rawak kepada murid-murid lalu meminta murid-murid menyebut huruf
tersebut.
5. Murid-murid menyebut
huruf yang guru secara rawak dengan betul.
|
BBM
Marker dan papan putih
KBAT
Menganalisis
PN
Kerajinan
MI
Verbal-linguistik
|
Langkah 2
( 10 Minit)
|
Memadankan huruf dengan huruf awalan nama sesuatu objek
|
1. Guru melukiskan gambar
pelbagai objek pada papan putih.
2. Guru menjelaskan kepada
murid-murid mengenai nama objek tersebut.
3. Guru menyenaraikan huruf
a hingga z pada papan putih.
4. Guru bersoal jawab dengan
murid-murid mengenai huruf awalan yang terdapat pada nama sesuatu objek yang
telah dilukis.
5. Guru meminta murid-murid
memadankan huruf dengan huruf awalan nama sesuatu objek.
6. Murid-murid memadankan
huruf dengan huruf awalan nama sesuatu objek.
|
BBM
Marker dan papan putih
KBAT
Menganalisis dan mengaplikasi
PN
Kerajinan
MI
Visual-ruang dan
verbal-linguistik
|
Langkah 3
( 10 Minit)
|
Menulis huruf a hingga z
|
1. Guru menunjukkan cara
untuk menulis huruf a hingga z di papan putih.
2. Guru meminta murid-murid
secara sukarela untuk menulis huruf a hingga z pada papan putih dengan
bimbingan guru.
3. Murid-murid menulis huruf
a hingga z pada papan putih dengan bimbingan guru.
|
BBM
Marker dan papan putih
KBAT
Menganalisis dan mengaplikasi
PN
Kerajinan
MI
Verbal-linguistik
|
Penutup
( 10 Minit)
|
Imbas kembali dan menyatakan perasaan.
Contoh soalan:
1. Adakah kamu semua gembira belajar harini?
2. Apakah yang telah kita pelajari hari ini?
|
1. Guru menanyakan perasaan
murid-murid setelah selesai belajar.
2. Guru meminta murid-murid
mengimbas kembali topik pembelajaran yang dipelajari.
|
KBAT
Menganalisis
MI
Verbal-linguistik
|
Refleksi guru :
Kelebihan: Aktiviti-aktiviti
yang dijalankan lebih ke arah berpusatkan murid-murid kerana aktiviti yang
dijalankan lebih menggalakkan murid-murid untuk mencuba sendiri. Selain itu,
Aktiviti seperti menulis huruf di papan putih akan dapat meningkatkan
perkembangan psikomotor halus.
Kelemahan: Tiada alat bantu
mengajar menarik yang digunakan dalam proses pengajaran dan pembelajaran ini.
Penambahbaikan: Guru perlu
menggunakan alat bantu mengajar yang menarik dan pelbagai.
KOD
|
KONSTRUK
|
STANDARD PRESTASI
|
|
TAHAP PENGUASAAN
|
TAFSIRAN
|
||
BAHASA
MELAYU
|
|||
BM 3
|
BM 2.2 Mengecam dan menyebut abjad
|
1
|
Hanya boleh menyebut abjad.
|
2
|
Boleh mengecam dan menyebut sebahagian
abjad .
|
||
3
|
Boleh mengecam dan menyebut huruf besar
dan huruf kecil dengan betul.
|
||
KETERAMPILAN
DIRI
|
|||
KD 5
|
KD 2.3 Membina keyakinan untuk
berkomunikasi
|
1
|
Boleh berinteraksi dengan orang tertentu
sahaja.
|
2
|
Boleh berinteraksi dengan orang lain.
|
||
3
|
Boleh berinteraksi dan memberi pendapat
dengan yakin dalam pelbagai situasi.
|
Standard Prestasi / Pentaksiran
Bil
|
Nama murid
|
ITEM / KEMAHIRAN
|
||
Item 1
Mengenalpasti huruf a hingga z dengan cara menyebut huruf yang guru
tunjukkan secara rawak dengan betul.
|
Item 2
Membandingbeza huruf awalan pada nama sesuatu objek dengan cara
menandakan huruf dengan huruf awalan nama objek dengan betul.
|
Item 3
Menulis huruf a hingga z dengan cara menulis huruf pada papan putih
dengan bimbingan guru dengan baik.
|
||
1.
|
* Nyatakan
skala yang bersesuaian dengan murid
Semoga contoh Rancangan Pengajaran Harian ini dapat memberi manfaat
kepada para pembaca sekalian.
Baca juga: Contoh Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah terkini 2019-Tunjang Komunikasi (kenali huruf u,v,w,x)
0 Response to "Contoh Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah terkini 2019-Tunjang Komunikasi (Ulangkaji a hingga z)"
Post a Comment