Contoh Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah-Tunjang Komunikasi (Mengenal bunyi di persekitaran)
Tuesday, 30 May 2023
Add Comment
Mengenal pasti bunyi di persekitaran merupakan salah satu standard pembelajaran yang terkandung di dalam Kurikulum Standard Prasekolah Kebangsaan (KSPK) pada bahagian Tunjang Komunikasi iaitu BM 1.1.1 Mengenal pasti bunyi di persekitaran.
Disini terdapat satu contoh Rancangan Pengajaran Harian (RPH) terkini 2019 mengenai RPH mengenal pasti bunyi di persekitaran yang boleh digunakan oleh para pendidik/guru prasekolah mahupun tadika, pelajar yang mengambil jurusan Pendidikan Awal Kanak-Kanak gunakan semasa melibatkan sesi pengajaran dan pembelajaran bersama anak-anak didik.
Butiran RPH Mengenal pasti bunyi di persekitaran adalah seperti berikut:
Tunjang utama: Tunjang Komunikasi
Fokus: BM 1.0 Kemahiran mendengar dan bertutur
Standard kandungan: BM 1.1 Mendengar dan memberi respons terhadap pelbagai bunyi di persekitaran
Standard Pembelajaran: BM1.1.1 Mengenal pasti pelbagai bunyi di persekitaran
Kesepaduan Tunjang: KD 2.3.1 Bertutur dengan yakin
Lampiran
Para pendidik/guru prasekolah boleh menggunakan bunyi-bunyi yang senang didengari di kawasan persekitaran seperti
Disini terdapat satu contoh Rancangan Pengajaran Harian (RPH) terkini 2019 mengenai RPH mengenal pasti bunyi di persekitaran yang boleh digunakan oleh para pendidik/guru prasekolah mahupun tadika, pelajar yang mengambil jurusan Pendidikan Awal Kanak-Kanak gunakan semasa melibatkan sesi pengajaran dan pembelajaran bersama anak-anak didik.
Butiran RPH Mengenal pasti bunyi di persekitaran adalah seperti berikut:
Tunjang utama: Tunjang Komunikasi
Fokus: BM 1.0 Kemahiran mendengar dan bertutur
Standard kandungan: BM 1.1 Mendengar dan memberi respons terhadap pelbagai bunyi di persekitaran
Standard Pembelajaran: BM1.1.1 Mengenal pasti pelbagai bunyi di persekitaran
Kesepaduan Tunjang: KD 2.3.1 Bertutur dengan yakin
Rancangan Pengajaran Harian
Kelas : 4 Dedikasi
Tarikh : 3/4/2019 (Rabu)
Masa : 9.30 a.m hingga 10.15 a.m
Bil pelajar : Mengenal bunyi
Tajuk : Kenali bunyi di persekitaran
Tunjang Utama : Tunjang Komunikasi
Fokus : BM 1.0 Kemahiran mendengar dan bertutur
Standard Kandungan : BM 1.1 Mendengar dan memberi respons terhadap pelbagai bunyi di persekitaran
Standard Pembelajaran : BM1.1.1 Mengenal pasti pelbagai bunyi di persekitaran
Kesepaduan Tunjang : KD 2.3.1 Bertutur dengan yakin
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:-
i. Menyusun puzzle haiwan berdasarkan bunyi haiwan yang didengari dengan betul.
ii. Menyebut bunyi kenderaan yang telah mereka dengari dengan betul.
iii. Menceritakan perasaan mereka apabila mendengar sesuatu bunyi dengan yakin.
Pengetahuan Sedia Ada : Dapat membezakan sumber sesuatu bunyi itu terhasil.
Bahan Bantu Mengajar : Komputer riba dan puzzle.
Kemahiran Berfikir (KB): Menganalisis dan mengaplikasi
Penerapan Nilai : Kerjasama dan keberanian
Fokus MI : Kecerdasan naturalis dan muzik
Masa/Langkah
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti P&P
|
Catatan
|
Set Induksi
( 10 Minit)
|
Memainkan video ’Jom mengenal bunyi di persekitaran’
|
1.Guru
memainkan video ’Jom mengenal bunyi di persekitaran’
|
ABM
Komputer riba
MI
Naturalis
|
Langkah 1
( 10 Minit)
|
Memainkan rakaman bunyi haiwan. (Kucing, ayam dan burung).
|
1. Guru memainkan rakaman bunyi mengenai bunyi haiwan yang terdapat di persekitaran seperti kucing, ayam dan burung.
2. Guru menyediakan puzzle yang mempunyai gambar kucing, ayam dan burung.
3. Guru menanyakan kepada murid tentang bunyi apakah yang mereka dengari.
4. Guru meminta murid menyusun puzzle haiwan berdasarkan bunyi haiwan yang didengari dengan betul.
|
ABM
Komputer riba dan puzzle
KBAT
Menganalisis
PN
Kerjasama
MI
Muzik dan naturalis
|
Langkah 2
( 10
Minit)
|
Memainkan rakaman bunyi kenderaan. (Motosikal, kereta
dan kapal terbang).
|
1. Guru memainkan rakaman bunyi kenderaan seperti bunyi motosikal, kereta dan kapal terbang.
2. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai bunyi kenderaan yang didengari.
3. Guru meminta murid-murid menyusun puzzle berdasarkan bunyi yang mereka dengar.
4. Guru meminta murid meneka bunyi kenderaan tersebut dengan betul.
|
ABM
Komputer riba
KBAT
Menganalisis
PN
Kerjasama
MI
Muzik dan naturalis
|
Langkah 3
( 10
Minit)
|
Memainkan
rakaman bunyi guruh.
|
1. Guru memainkan rakaman bunyi alam seperti bunyi guruh.
2. Guru menanyakan apakah bunyi yang didengari.
3. Guru meminta murid menceritakan perasaan mereka apabila mendengar bunyi guruh.
|
ABM
Komputer riba
KBAT
Menganalisis dan mengaplikasi
PN
Keberanian
MI
Naturalis
|
Penutup
( 5 Minit)
|
Soal jawab mengenai refleksi pembelajaran.
|
1. Guru menanyakan kepada murid mengenai bunyi-bunyi yang telah mereka dengari.
|
KBAT
Menganalisis
PN
Kerjasama
|
Refleksi Guru :
Kelebihan- Menunjukkan video pada set induksi dapat menarik minat murid pada awal pembelajaran. Murid-murid dilihat ingin mengetahui dengan lebih lanjut mengenai pembelajaran yang akan berlangsung.
Kelemahan- Segelintir murid-murid dilihat masih tidak dapat menyusun puzzle dengan baik walaupun guru telah menunjukkan gambar sebenar yang terdapat pada puzzle tersebut. Murid-murid masih memerlukan bimbingan untuk menjalankan aktiviti sebegini.
Penambahbaikan- Guru perlu menunjukkan gambar puzzle sebenar terlebih dahulu sebelum murid-murid ingin menyusun puzzle. Hal ini supaya mereka dapat mengingati gambar sebenar yang terdapat pada puzzle tersebut.
KOD
|
KONSTRUK
|
STANDARD PRESTASI
|
|
TAHAP PENGUASAAN
|
TAFSIRAN
|
||
BAHASA
MELAYU
|
|||
BM 1
|
BM
1.1, 1.2 Kemahiran mendengar dan bertutur
|
1
|
Boleh mendengar tetapi tidak memberi respons.
|
2
|
Boleh mendengar dan memberi respons.
|
||
3
|
Boleh mendengar, memahami dan memberi pelbagai
respons dengan bertatasusila.
|
||
KETERAMPILAN
DIRI
|
|||
KD 5
|
KD 2.3 Membina keyakinan untuk berkomunikasi
|
1
|
Boleh berinteraksi dengan orang tertentu sahaja.
|
2
|
Boleh berinteraksi dengan orang lain.
|
||
3
|
Boleh berinteraksi dan memberi pendapat dengan yakin dalam pelbagai situasi.
|
Standard Prestasi / Pentaksiran
Bil
|
Nama murid
|
ITEM/KEMAHIRAN
|
||
Item 1
Menyusun puzzle haiwan berdasarkan bunyi haiwan yang didengari dengan betul
|
Item 2
Menyebut bunyi kenderaan yang mereka dengari dengan betul
|
Item 3
Menceritakan perasaan mereka apabila mendengar sesuatu bunyi dengan yakin
|
||
1.
|
* Nyatakan skala yang bersesuaian dengan murid
1. Haiwan (Burung, ayam, katak)
2. Kenderaan (Motor, bas, lori).
3. Bunyi alam (Guruh, hujan).
Semoga bermanfaat untuk pembaca sekalian.
Baca juga: Contoh RPH Mengenal huruf q dan r
0 Response to "Contoh Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah-Tunjang Komunikasi (Mengenal bunyi di persekitaran)"
Post a Comment